Wszystko wskazuje na to, że Donald Trump zostanie 47. prezydentem USA. Wyniki z kolejnych stanów pokazują przewagę Trumpa w rywalizacji o prezydencki stołek z Kamalą Harris. Jeszcze w trakcie dobiegającej końca kampanii prezydenckiej Donald Trump przedstawił plan zakończenia wojny w Ukraine. Ma zakładać zamrożenie konfliktu z zachowaniem “autonomicznych regionów po obu stronach strefy zdemilitaryzowanej”.Niedawne badanie, które objęło Polaków, ale też naszych sąsiadów, takich jak Węgry, Czechy i Słowacja pokazało, że obywatele boją się, że w przypadku wygranej Trumpa zakończy się pomoc dla walczącej Ukrainy. W Mieszkańcach Polski największy lęk budzi możliwość przeniesienia się konfliktu zbrojnego z Ukrainy do naszego kraju. Takie obawy są m.in. efektem wojny hybrydowej oraz polityki międzynarodowej. Jak poradzić sobie z lękiem przed wojną i gdzie szukać pomocy?
Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że na zaburzenie lękowe cierpi 15-20 proc. osób. Najczęściej dotykają one kobiety, ale występują również u mężczyzn i u dzieci. Jakie są objawy zaburzeń lękowych? Po czym je poznać?Objawy zaburzeń lękowych zależą od ich rodzaju. Na przykład w przypadku uogólnionych zaburzeń lękowych najbardziej odczuwalne będzie stałe napięcie, a w przypadku lęku panicznego, będzie dochodzić do ataków paniki. Zaburzenia lękowe mogą przybrać również postać różnego rodzaju fobii, w tym fobii społecznej, objawiającej się strachem przed kontaktem z ludźmi. Są jednak pewne symptomy, które są wspólne dla wszystkich rodzajów zaburzeń. Oto 10 typowych objawów zaburzeń lękowych.
Nerwica to problem, który spotyka osoby w każdym wieku. Cierpią na nią nie tylko młodzi i dorośli. Niestety notuje się wzrost przypadków wśród seniorów, na których życie ma negatywny wpływ. Psychiatra radzi, co zrobić, by zmniejszyć napięcie u emerytów.
Nerwice są grupą zaburzeń, nazywane zaburzeniami lękowymi. Zaliczane są do nich m.in. zaburzenia lękowe uogólnione oraz zaburzenia lękowe z napadami paniki. Stanowią one jedne z najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń lękowych. Są takie objawy jak m.in. napady lęku, które jednoznacznie sugerują możliwość wystąpienia nerwicy u pacjenta. Warto też dodać, że istnieje mnóstwo nieoczywistych dolegliwości, będących objawem nerwicy. Jakie objawy mogą zwiastować to schorzenie?
Kiedy stresujemy się publicznym wystąpieniem, mamy spocone ręce. Gdy odezwie się do nas obiekt westchnień, zalewamy się rumieńcem. Jest mnóstwo sposobów, w jaki psychika wpływa na skórę. O tym, kiedy zmiany skórne mogą wskazywać na zaburzenia psychiczne w swoich mediach społecznościowych opowiedziała lek. med. Aleksandra Pięta, psychiatra. Niekiedy z nich są bardzo poważne.
Jolanta Fraszyńska to jedna z najbardziej znanych aktorek w Polsce. Grała w wielu filmach i serialach, a serca widzów skradła głównie dzięki roli Moniki Zybert w serialu "Na dobre i na złe". Nie wszyscy fani zdają sobie sprawę, że gwiazda zmaga się z dotkliwym problemem zdrowotnym, o czym ostatnio wspomniała w szczerym wywiadzie dla magazynu "Pani".
Nerwica lękowa jest to zaburzenie psychiczne dotykające coraz więcej osób. Objawem choroby są nagłe ataki paniki. Chory odczuwa wówczas wzmożony lęk, niepokój i strach. Symptomy te znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i znacznie obniżają jakość życie. Które sytuacje powodują, że pojawia się atak paniki? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychologiem, psychoterapeutą mgr Weroniką Janeczko.
Napięcie karku i towarzyszące mu inne dolegliwości mogą świadczyć o tym, że cierpisz na stany lękowe, które są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jak rozpoznać zaburzenia lękowe? Zapytaliśmy psychologa i psychoterapeutę mgr Weronikę Janeczko.
Pocenie się jest naturalne. Szczególnie podczas intensywnej aktywności fizycznej i upałów. Zdarza się jednak, że towarzyszy chorobom. Wiele osób poci się też ze stresu, np. podczas wystąpień publicznych. Co o podłożu psychicznym pocenia się mówi mgr Weronika Janeczko, psychoterapeutka?
Nerwica lękowa jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń o podłożu psychicznym, polegającym na wzmożonym odczuwaniu lęku i strachu. Jest to problem, z którym zmaga się obecnie duża część społeczeństwa. Jak sobie z nimi radzić? Co zrobić, gdy pojawia się atak paniki? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychologiem i psychoterapeutą mgr Weroniką Janeczko.
Ucisk w klatce piersiowej to dolegliwość, która przydarzyła się większości z nas chociaż raz w życiu. Wówczas problem sprawiać może nawet złapanie oddechu. Jednym z częstszych skojarzeń z tego rodzaju dolegliwością jest choroba serca. Jednak przyczyny mogą być zupełnie inne, o czym często się nie mówi. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: gastroenterologiem, lek. med Jackiem Kowerzanow; psycholog i psychoterapeutą mgr Weroniką Janeczko; kardiologiem inwazyjnym, dr n. med. Przemysławem Kwasiborskim.
Nerwica lękowa jest to zaburzenie związane z psychiką, które opiera się na wzmożonym lęku, niepokoju i strachu. Dotyka ona dużą część społeczeństwa i utrudnia codzienne funkcjonowanie poprzez uciążliwe objawy somatyczne. Jak wygląda naprawdę atak nerwicy lękowej i jak sobie z nim radzić? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychologiem i psychoterapeutą mgr Weroniką Janeczko.
Nerwica lękowa to ogromny problem naszych czasów, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Lęk to naturalna reakcja organizmu na zagrożenie, jednak kiedy staje się nadmierny, nieadekwatny i utrzymuje się bez wyraźnego powodu, może zakłócać codzienne funkcjonowanie i znacznie obniżać jakość życia. Jakie są objawy nerwicy lękowej? Jak wygląda atak nerwicy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychologiem, psychoterapeutą mgr Weroniką Janeczko.
Nerwica lękowa to zaburzenie związane z odczuwaniem nasilonego lęku i strachu, będące jednym z najczęściej rozpoznawanych problemów zdrowia psychicznego. Jakie są objawy nerwicy lękowej? Jak ją diagnozować i leczyć? Na te i inne pytania odpowiada psycholog i psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.